Долі, обпалені війною

Страшні лихоліття Великої Вітчизняної війни перервали роботу школи, обпалили людські долі.

З книги Аникія Захаревича «Село Кобринова Гребля»:

«Що творилося в Кобриновій Греблі з перших днів Великої Вітчизняної війни і до дня окупації села гітлерівцями - 28 липня 1941 року, а також в період тимчасової німецької окупації, яка тривала до 7 березня 1944 року, про це ніде немає записаних даних. Єдиною пам’яткою того тяжкого часу в житті кобриновогребельців є перекази, які мені доводилось чути в розмовах з сучасниками. Найбільш повні і змістовні дані з життя села того часу я узнав від сучасника Петра Мантули.

Перед Великою Вітчизняною війною він уже працював директором Кобриново-Гребельської семирічної школи. З початком війни (він) не був мобілізований в армію, а по броні залишений працювати в селі.

В роки тимчасової німецької окупації безвиїзно жив в Кобриновій Греблі. В період окупації школа була закрита. Маючи в минулому досвід роботи обліковцем тракторної бригади, він став працювати бухгалтером кущового об’єднання «громадських господарств» кількох сіл, в які окупанти перетворили колгоспи.»

Після початку війни 22 червня 1941 року в селі був проведений мітинг, на якому про подію оповістили все населення та роз’яснили, що тепер праця кожного підпорядковується справі перемоги над ворогом. Мітинг розпочався о 11годині 30 хвилин, а о 16 годині були одержані повістки Тальнівського райвійськкомату про мобілізацію в армію чоловіків 1891-1920 років народження, а також повістки на мобілізацію в армію колгоспного і одноосібного транспорту.

3 липня 1941 року сільська Рада вдруге провела мітинг з приводу звернення по радіо Й.В.Сталіна. Доповідь на мітингу зробив директор школи Мантула Петро Трохимович.

Мантула Петро Трохимович

Мантула Петро Трохимович
( нар.18.10.1907 р. в с. Кобринова Гребля,Помер 7.09.1989 р.)
Працював директором Кобриново-Гребельської школи в довоєнні роки
( після Семака Г.Я.) та з початку 60-х років до 1968 року.

28 липня 1941 року село Кобринова Гребля було окуповане фашистами.
952 дні прожили кобриновогребельці під жорстоким німецько-фашистським окупаційним режимом.

З книги А.Захаревича «Село Кобринова Гребля»:

«В 1941 році школа не відчинила дверей перед дітворою. 1941-1942 навчальний рік для них пропав. Такого ще не було з того часу, коли в 1860 році в селі офіційно відкрили двохрічну церковнопарафіяльну школу.
Що діти не вчаться, це не турбувало німецько-фашистських окупантів, бо дітям рабів, в яких вони намагалися перетворити українських селян, не обов’язково знати грамоту».

«В 1942 році окупанти почали уганяти в Німеччину кобриновогребельців, разом з іншими радянськими людьми для роботи в промисловості і сільському господарстві.

За період окупації вони забрали 66 душ, в тому числі 18 чоловіків і 48
жінок».

Дана сторінка тимчасово знаходиться на стадії розробки

Просимо вибачення за тимчасові незручності.
Адміністрація сайту

Попередня сторінка 2 Наступна сторінка

Кiлькiсть переглядiв: 289

Коментарi